Austria - wakacje już od 319 zł

Na wakacje: Burgenland, Austria

Przewodnik turystyczny: Austria/ Burgenland

Częściowe zachmurzenie
10°C
Opady:
0.8 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
24 km/h300°
Jest najbardziej wysuniętym na wschód krajem związkowym Austrii. Jego krajobraz różni się o pozostałych landów. Wypełniają go glównie stepy z bezodpływowymi jeziorkami i niewielką ilością lasów. Jest to kraj nizinny. Głównymi atrakcjami Burgenlandu są uzdrowiska i wody mineralne, a najciekawszym miejscem jest najniższy punkt kraju, jedyne stepowe jezioro w Europie - Jezioro Nezyderskie. Burgenland jest też znany z produkcji win. Najmłodszy kraj związkowy Austrii oferuje każdemu ciekawy urlop. Latem odbywają się tu liczne festiwale np. w Mörbisch i Sankt Margarethen, jesień to czas degustacji wina, a zima - to relaks w SPA. Jest tu wiele możliwości dla aktywnych - golf, żeglowanie, wędrówki. Stolica landu - miasto Josepha Haydna - Eisenstadt zaprasza lubiących zwiedzać oraz melomanów (we wrześniu odbywają się tu Międzynarodowe Dni Haydna).

Regiony

 • Jezioro Nezyderskie i okolice – to jezioro bezodpływowe leżące na granicy Austrii i Węgier u podnóża gór Litawskich. Do jeziora wpada niewielka rzeka Wulka. Jezioro dzieli się na trzy części: północną zwaną Zatoką Nezyderską, węższą środkową Illmitzer Seeenge oraz południową Silbersee, która jest najbardziej porośnięta trzciną.
 • Środkowy Burgenland – to kraina wyłącznie rolnicza, jej ośrodkiem jest Sopron.
 • Południowy Burgenland – stanowi długi klin między Pogórzem Stryjskim a granicą Węgier.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Eisenstadt, Neusiedl am See (wpisane na Listę UNESCO), Wieniec Neustadt, Mattersburg, Güssing, Rust, Raiding, Stadtschlaining
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: zamek obronny Esterházych z XVII wieku, Ruiny Tabor, gotycki ratusz, zamek Forchtenstein, zamek Güssing, Międzynarodowy Festiwal Gitarowy, Centrum Liszta – nowoczesna filharmonia, zamek Stadtschlaining
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Południowy Burgenland

Geografia i przyroda

Burgenland jest najbardziej wysuniętym na wschód krajem związkowym Austrii. Graniczy w swojej wschodniej części z Węgrami, a także (na krótkich odcinkach) ze Słowacja na północy i ze Słowenią na południu. W krajobrazie Burgenlandu najwyraźniej zaznacza się Jezioro Nezyderskie (stepowe, leżące na granicy z Węgrami, długość 36 km, szerokość do 15 km, głębokość do 2 m) charakteryzujące się zmienną powierzchnią wodną, bagnistymi brzegami porośniętymi trzciną, w której dobre warunki znalazły sobie do bytowania liczne gatunki ptactwa wodnego (rezerwat). Alpy Węgierskie rozciągają się wzdłuż granicy autriacko-węgierskiej - to obszar wschodniego przedgórza Alp charakteryzujący się krajobrazem pagórkowatym (najwyższy szczyt to Geschriebenstein 883 m n.p.m.)

Historia

Teren obecnego Burgenlandu zamieszkiwały ludy celtyckie, które później uległy romanizacji. Okres kolonizacji słowiańskiej nastąpił w wieku VI i VII. Następnie Węgrzy zasiedlili tereny Wielkiej Niziny Węgierskiej. Od połowy X w., po ich klęsce w bitwie nad rzeką Lech, tereny te zaczęli zasiedlać Niemcy. W 1459 roku Burgenland został wyłączony z pod władzy Węgier, a włączony do Austrii.

Sport i rekreacja

 • Asfaltowe trasy obliczone na dzienne przejazdy, takie jak trasa czerwonego wina, trasa leśnych źródeł czy trasa parku narodowego, to ciekawe propozycje dla wszystkich amatorów dwóch kółek. Na przejazd trasą okrążającą jezioro Nezyderskie potrzeba dwóch dni. Jest to ulubiona droga Burgenlandu, prowadząca przez porośnięte sitowiem brzegi, obok piwniczek do składowania wina, przez malownicze wioski, którą można sobie skracać przesiadając się na statek.
 • Turyści nad Jeziorem Nezyderskim korzystać mogą z kąpielisk: Neusiedl am See, Podersdorf am See, Rust; możliwość uprawiania żeglarstwa i windsurfingu.
 • Ornitolodzy czy też fotograficy korzystać mogą ze stanowisk obserwacji ptaków i stacji badawczych, botanicznych - badane są tutaj przede wszystkim relikty roślinności stepowej.
 • Liczne uzdrowiska takie jak: Bad Tatzmannsdorf, Deutschkreutz, Sauerbrunn, Güssing.
 • Specjalnymi atrakcjami turystycznymi przyciągającymi odwiedzających są również festiwale: w Mörbisch (festiwal operetki w amfiteatrze położonym nad jeziorem), festiwal na zamku w Forchtenstein (dramaty), festiwal w Kobersdorf (komedie, musicale), festiwal Haydna w Eisenstadt.

Informacje praktyczne

 • Waluta – €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Burgenland, Austria - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  12°C
  opady:
  6.8 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  284°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  19:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.18°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  277°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  19:53
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.-3°C max.12°C
  opady:
  7.0 mm
  wiatr:
  302°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:53
  zach. słońca:
  19:55
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.12°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  307°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:51
  zach. słońca:
  19:56
 • Pochmurno
  min.5°C max.11°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  307°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  19:57

Burgenland - klimat w Austria