Karyntia - wakacje już od 647 zł

Na wakacje: Karyntia, Austria

Przewodnik turystyczny: Austria/ Karyntia

Częściowe zachmurzenie
9°C
Opady:
1.4 mm
Zachmurzenie:
50%
Ciśnienie:
1013 hPa
Wiatr:
6 km/h60°
To kraj związkowy znany z dużej liczby dni słonecznych i mnóstwa jezior (ponad 1270). W 200 z nich można się kąpać. Wörthersee, Millstätter See, Ossiacher See, Weissensee oraz Faaker See to najbardziej znane jeziora Karyntii. Land ten jest prawdziwym rajem dla lubiących pływac, opalać się i uprawiać sporty wodne. Prócz jezior jest tu też mnóstwo rzek i źródeł leczniczych (23). Karyntia posiada znakomitą rzeźbę terenu do odbywania pieszych i rowerowych wycieczek oraz wspinaczki, są tu bowiem zarówno wysokie góry jak i łagodne wzgórza. Narciarze również nie będą się nudzić w Karyntii. Przygotowano dla nich 27 terenów narciarskich, m.in. bardzo znane: Großglockner/Heiligenblut, Sportregion Mölltal,Skiarena Nassfeld iBad Kleinkirchheim.

Regiony

 • Mölltal – Großglockner – to zachodnia część Karyntii, w Dolnie Mölltal leży szczyt Shareck (3122 m n.p.m.), z którego rozciąga się fascynująca panorama Wysokich Taurów, gdzie znajduje się aż 28 trzytysięczników.
 • Doliny Lieser i Maltatal – rodzinny region rozciągający się na obszarze dolin Lieser i Maltatal, wspaniałe miejsce na wypoczynek dla najmłodszych. Wiele hoteli przygotowanych jest specjalnie na przyjmowanie maluchów. W Dziecięcej wiosce Trebesing istnieje pierwsze w Europie Obozowisko Pieluchowo-Narciarskie. Doliny słyną z wszechobecności wody.
 • Dolina Oberdrautal – górna część doliny Drautal, przebiega przez Karyntię i Wschodni Tyrol. Rozciąga się na obszarze od miasta Lienz do Möllbrücke. Na północy ogranicza ją grupa górska Schober oraz Kreuzeck, a na południu Dolomity Lienzkie i Alpy Gailtalskie.
 • Naturarena Kärnten – to obszar obejmujący doliny Gail, Gitsch i Lesach a także dwa jeziora Pressegger See i Weissensee. Znajduje się tu największy w Karyntii ośrodek narciarski, skiarena Nassfeld-Hermagor z najdłuższą kolejką gondolową w Alpach “Millenium Express”, (6 km).
 • Jezioro Millstatter See – jezioro nazywane skarbem Karyntii, leży na wysokości 588 m n.p.m., ma długość 12 km, a szerokość miejscami dochodzi do 1,5 km. Jezioro jest otoczone górami, a jego głębokość sięga 141 metrów.. Po jeziorze można odbyć wycieczkę krajoznawczą - gdzie znajdują się źródła podwodne.
 • Bad Kleinkirchheim i Nockberge – na obszarze gór Nockberge utworzony został w 1987 r. Park Narodowy Nockberge z najwyższym szczytem Rosennock (2440 m n.p.m.). Przez Park przebiega piękna trasa widokowa Nockalmstarsse mająca długość 34 km, którą mogą podróżować nie tylko piesi.
 • Villach - Ossiacher See – to rejon dwóch, pięknych, krystalicznie czystych i ciepłych jezior, oraz drugiego co do wielkości miasta Karyntii – Villach, które jest centrum kulturalnym i turystycznym regionu.
 • Jezioro Wörthersee – to jedno z najcieplejszych jezior alpejskich posiadające krystalicznie czystą wodę (jakość wody pitnej). Latem jest ono rajem dla amatorów wszelkiego rodzaju sportów wodnych oraz kąpieli słonecznych, zimą zaś zamienia się w lodowisko.
 • Region Klagenfurt - St. Veit – malowniczy region, skupiony pomiędzy Klagenfurtem, stolicą Karyntii i St. Veit an der Glan. Krajobraz wypełniają góry oraz jeziora.
 • Dolina Lavanttal – rozciąga się na obszarze 64 km na wschodznie Karyntii, przy granicy ze Styrią. Dla narciarzy przygotowano tutaj 7 terenów, połączonych ze sobą, m.in.: Koralpe, Klippitztörl Weinebene i Hebalm (oferują one 95 km tras o różnych stopniach trudności i 50 wyciągów).
 • Południowa Karyntia – to malowniczy region oferujący turystom wiele możliwości aktywnego wypoczynku. Latem zapraszają jeziora Klopeiner See, Turnersee, Kleinsee, Pirkdorfer See, Gösselsdorfer See, Sonnegger See, Linsendorfer See z krystalicznie czysta i ciepłą wodą.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Mallnitz, Heiligenblut, Dellach, St. Stefan im Gailtal, Bad Kleinkirchheim, Villach, Velden, Klagenfurt, Gurk, Sanki Veit an der Glan
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: ośrodek edukacyjny BIOS, Opactwo św. Pawła, 8 małych drewnianych młynów wodnych, cykl wystaw „Przygoda z siłą wody”, zamek z XII wieku w Dellach, wąwóz Ochsenschlucht, masaż 1000 rąk - czyli nauka świadomego odczuwania siły wody, która jest wyjątkowym zabiegiem relaksacyjnym oraz kąpiele błotne, górę Mirnock uważa się za czakram energetyczny, górska wioska w Falkert, Muzeum kryształów i minerałów, dom Paracelsusa, Pałacyk Rosseg, kamienny smok, jezioro Wörthersee, katedra romańska w Gurk
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Mölltal – Großglockner, Naturarena Kärnten, Jezioro Millstatter See, Bad Kleinkirchheim i Nockberge, Villach - Ossiacher See

Geografia i przyroda

Rozciągnięty równoleżnikowo kraj opiera się na północy o pasma Taurów, Gurtaler i Lavanttaler Alpen, a na południu o Alpy Karnijskie i Karawanki. Przecina go głęboka dolina Drawy. Ozdobą Karyntii są wysokie góry i liczne jeziora. Znajduje się tu także jedna z przyrodniczych osobliwości Austrii – Pasterze, lodowiec najpotężniejszy we wschodniej części Alp. Najwyższy szczyt regionu to Großglockner (3798 m n.p.m.). Na terenie Karyntii znajduje się wyjątkowo piękny obszar, a mianowicie Park Narodowy Hohe Tauern.

Historia

Dzisiejsza Karyntia obejmuje ziemie rzymskiej prowincji Regnum Noricum, opanowane przez plemiona słowiańskie w połowie I w. Około 600 r. na terenie rozległej doliny, ukształtowało się państwo Karantanien. Z czasem uległo coraz silniejszym wpływom plemion bawarskich, z którymi Słowianie zawarli sojusz przeciwko pustoszącym tę część Europy Awarom. Od połowy VIII do początków X w. Karantanien była częścią państwa Framków, a po jego rozpadzie, weszło w skład Bawarii jako księstwo karynckie. W 1335 r. Karyntia została włączona do księstwa austriackiego.

Sport i rekreacja

 • Na szczycie Sonnblick (3105 m n.p.m.), pierwsze wzniesione w Alpach obserwatorium meteorologiczne.
 • Drogi panoramiczne: Großglockner Hochalpenstraße – jedna z najbardziej efektownych alpejskich szos, jej atutem są widoki na Wysokie Taury, na najwyższy szczyt Austrii – Großglockner oraz na największy lodowiec wschodnich Alp – Pasterze, Schöneck – ekspozycja poświęcona przyrodzie alpejskich łąk, Hochtor – ścieżka spacerowa poświecona wędrówkom Celtów i Rzymian, Geologischer Lehrweg – ekspozycja poświęcona geologii, skałom, z myślą o dzieciach sprowadzono ok. 200 gatunków zwierząt i stworzono park z nimi, Droga między pasmami Alp Karnijskich a Dolomitami.
 • Panują tu wspaniałe warunki do uprawiania wszelkich odmian turystyki górskiej na różnych poziomach zainteresowania – od krótkich spacerów, przez trekking po wspinaczkę i wysokogórską turystykę narciarską.
 • Górskie kurorty, które przyciągają narciarzy to: Bad Kleinkirchheim, Nassfeld – Hermagor, Heiligenblut, jeden lodowiec z infrastrukturą narciarską Mölltaler Gletscher, Katschberg – dla młodszych dzieci.
 • Spośród kurortów Karyntii wyróżniają się centra wellness, najznakomitsze to: Warmbad Villach i Bad Bleiberg.
 • Stacja badawcza Parku Narodowego Wysokie Taury BIOS, gdzie można uczestniczyć w doświadczeniach badając ziemię, powietrze, wodę i słońce.
 • Doliną Drawy, z Tyrolu Wschodniego, aż po granicę Karyntii ze Słowenią, biegnie jedna z najpiękniejszych w Austrii tras dla rowerzystów Drauradweg. Liczy 280 km i jest niezwykle malownicza.
 • Jeziora Karyntii są znane z nieskazitelnej czystości i osiąganej latem temp. wody prawie 30°C co sprzyja kąpielom i rekreacyjnemu uprawianiu sportów wodnych (Wörthersee, Ossiacher See, Afritzer See, Brennsee). Wiele jezior ma idealne warunki do wędkowania.
 • Latem można w tym regionie uprawiać paralotniarstwo, kajakarstwo, canyoning.
 • Oryginalne spływy tratwami po Drawie przypominają nieco atmosferę podobnych wypraw Dunajcem.
 • Nad Faaker See (w maju) odbywają się wielkie międzynarodowe zjazdy motocyklistów, które przyciągają niemal sto tysięcy fanów kultowych harleyów – davidsonów.

Informacje praktyczne

 • Waluta – €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Karyntia, Austria - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  11°C
  opady:
  7.0 mm
  zachmurzenie:
  50%
  wilgotność:
  62%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1013hPa
  wiatr:
  226°   5 km/h
  wsch. słońca:
  06:09
  zach. słońca:
  19:59
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.12°C
  opady:
  2.0 mm
  wiatr:
  256°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  20:00
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.0°C max.13°C
  opady:
  6.6 mm
  wiatr:
  226°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:06
  zach. słońca:
  20:01
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.2°C max.11°C
  opady:
  16.8 mm
  wiatr:
  125°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  20:03
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.-2°C max.15°C
  opady:
  0.9 mm
  wiatr:
  204°   4 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  20:04

Karyntia - klimat w Austria