Region Wiednia - wakacje już od 1274 zł

Na wakacje: Region Wiednia, Austria

Przewodnik turystyczny: Austria/ Region Wiednia

Częściowe zachmurzenie
10°C
Opady:
0.8 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
24 km/h300°
Obejmuje stolicę Austrii i jej okolice. To region, do odwiedzenia którego nie trzeba nikogo specjalnie zachęcać. Wiedeń to miejsce, w którym nie można się nudzić: bogata historia, piękne zabytki, szeroka gama ofert kulturalnych i rozrywek… Koniecznie należy zobaczyć: Pałac Schönbrunn, Katedrę Stephansdom, liczne muzea i galerie, np. Muzeum Historii Sztuki czy Galerię Albertyna oraz Teatr Zamkowy. Warto wybrać się do słynnego parku Wiener Prater, w którym znajdują się m.in. różne rodzaje karuzel i ogromny diabelski młyn pozwalający podziwiać panoramę miasta. Fanom futbolu polecamy obejrzenie stadionu im. Ernsta Happela, który był jedną z aren Euro 2008. Punktem obowiązkowym pobytu w Wiedniu jest wizyta w typowych knajpkach i degustacja wiedeńskich ciastek i kawy. Okolice Wiednia to również wiele ciekawych miejsc, np. wzgórze Bisamberg pośród miejscowości znanych z produkcji wina, takich jak Stammersdorf, Strebesdorf, Hagenbrunn, gdzie można dostać się malowniczą uliczką wśród piwniczek na wino. Warto zobaczyć też imponujący Zamek Kreuzenstein, budowany z materiałów przywiezionych z całej Europy. Na obrzeżach miasta zaczyna się Park Narodowy Donau Auen, w którym chroni się rozlewiska Dunaju i takie gatunki zwierząt jak bobry czy żółwie bagienne oraz rośliny: orchidee i winorośl. To tylko kilka atrakcji, które można podziwiać w tym interesującym regionie.

Regiony

 • Wiedeń – stolica i największe miasto Austrii. Znajduje się w północno – wschodniej części kraju, na krańcu Lasu Wiedeńskiego.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Heiligenkreuz, Hinterbrühl, Mödling, Klosterneuburg, Schwechat, Bad Vöslau,
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: klasztor w Heiligenkreuz, grota z podziemnym jeziorem, po którym można odbyć przejażdżkę łódką, kościół św. Otmara Opactwo kanoników regularnych – obiekt ze wspaniałymi zbiorami sztuki, kościół św. Jakuba, gorące źródła, zameczek myśliwski Mayerling, Zamek Kreuzenstein, Carnuntum to wykopaliska z czasów rzymskich
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Wiedeń

Geografia i przyroda

Region Wiedeń znajduje się w północno – wschodniej części kraju, w Kotlinie Wiedeńskiej, nad Dunajem. Las Wiedeński to niewielkie pasmo górskie w pobliżu Wiednia. Najwyższy szczyt Lasu Wiedeńskiego to Schöpfl (893 m n.p.m.). Jest to okolica turystyczno-wypoczynkowa dla mieszkańców Wiednia. Na obrzeżach miasta zaczyna się Park Narodowy Donau Auen.

Historia

Historia regionu wiąże się nierozerwalnie z miastem Wiedeń, który znajduje się na miejscu dawnej osady celtyckiej. Powstał tu obóz wojskowy w czasie panowania Rzymian, wspierający pobliskie miasto Carnuntum. Na początku V wieku najazdy barbarzyńców obróciły go w ruinę. W X stuleciu Wiedeń znalazł się pod panowaniem niemieckiej dynastii Babenbergów i pozostał w ich rękach niemal przez trzy wieki, stając się ważnym ośrodkiem handlowym. W XIII w. Habsburgowie przejęli władzę w Wiedniu. Od XVI w. inwazje tureckie stały się zagrożeniem dla miasta, dopiero pomoc Jana III Sobieskiego okazała się wystarczająca by miasto mogło się spokojnie rozwijać. W XVIII w. Wiedeń pełnił rolę centrum politycznego i kulturalnego. Okupacja miasta przez Napoleona w 1809 r. zachwiała pozycją Habsburgów, podobnie jak i rewolucja 1848 r. Koniec I wojny światowej przyniósł kres imperium, a tym samym i roli Wiednia jako stolicy cesarstwa. W kolejnych latach silne władze miejskie starały się rozwiązać problemy socjalnego miasta. 1938 to rok kiedy Austria została włączona do hitlerowskich Niemiec, a w 1945 r. po klęsce Hitlera znalazła się pod kontrolą aliantów, którzy podzielili Wiedeń na strefy okupacyjne. W 1955 r. Wiedeń odzyskał niezależność, gdy Austria stała się suwerennym państwem.

Sport i rekreacja

 • Bisamberg to mało znane turystom wzniesienie nieopodal Wiednia otoczone ze wszech stron miejscowościami słynącymi z produkcji lokalnego wina, z samego wzgórza roztacza się znakomity widok na miasto.
 • Las Wiedeński stanowi okolicę turystyczno – rekreacyjną, znajduje się tam rezerwat przyrody.
 • Świetnym pomysłem są też wędrówki po Lesie Wiedeńskim, które mogą sprawić nie lada przyjemność. Ciekawostką może być to, że Roman Steger, kucharz i aktor, w określone dni oprowadza zwiedzających po lesie i rozpieszcza ich typowymi dla danej pory roku potrawami.
 • Park Narodowy Donau Auen zaczyna się w samym Wiedniu i można powiedzieć, że jest jedynym tego typu parkiem w całej Europie. Ma za zadanie ochronę Dunaju i jego rozlewisk oraz fauny i flory tu żyjącej. Tereny te zamieszkuje wiele chronionych gatunków zwierząt (bobry, żółwie bagienne) oraz porasta wiele ciekawych gatunków roślin (orchidee, winorośl). Odwiedzający mogą wziąć udział w ciekawych wycieczkach tematycznych pieszych, rowerowych, konnych, czy łodzią.
 • Prater – park rozrywki, w którym znajduje się wiele atrakcji; w nich Diabelski Młyn, stanowiący symbol Wiednia, Prater wzbogacił się o gabinet figur woskowych Madame Tussauds.
 • Punkt widokowy imienia Stefanii na Kahlenbergu – najlepszy widok na Wiedeń.
 • Spacer po Górach Wienerland – wędrówka po słonecznych lasach bukowych pomiędzy górą Kahlenberg a łąką Sophienalpe.

Informacje praktyczne

 • Waluta – €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Region Wiednia, Austria - prognoza pogody

 • Umiarkowane opady deszczu
  12°C
  opady:
  6.8 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  87%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  284°   18 km/h
  wsch. słońca:
  05:56
  zach. słońca:
  19:52
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.6°C max.18°C
  opady:
  1.0 mm
  wiatr:
  277°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:54
  zach. słońca:
  19:53
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.-3°C max.12°C
  opady:
  7.0 mm
  wiatr:
  302°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:53
  zach. słońca:
  19:55
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.4°C max.12°C
  opady:
  0.3 mm
  wiatr:
  307°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:51
  zach. słońca:
  19:56
 • Pochmurno
  min.5°C max.11°C
  opady:
  0.1 mm
  wiatr:
  307°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:49
  zach. słońca:
  19:57

Region Wiednia - klimat w Austria