Vorarlberg - wakacje już od 1971 zł

Na wakacje: Vorarlberg, Austria

Przewodnik turystyczny: Austria/ Vorarlberg

Częściowe zachmurzenie
14°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
25%
Ciśnienie:
1014 hPa
Wiatr:
11 km/h280°
Najmniejszy i najbardziej na zachód wysunięty kraj związkowy w Austrii. Graniczy z Niemcami i Szwajcarią poprzez Jezioro Bodeńskie. Rzeźba terenu jest zróżnicowana, choć w większości jest to kraj górski. Na jego terenie znajdują się pasma Alp Wschodnich, Alp Środkowych, Alp Bawarskich, Wysokich Alp Wapiennych oraz Alp Retyckich. Stolicą kraju jest Bregenz, gdzie co roku ma miejsce słynny festiwal operetkowy Bregenzer Festspiele, który odbywa się na scenie wybudowanej na tafli jeziora. Najbardziej atrakcyjne turystycznie są Wysokie Alpy, gdzie urlop spędzą chętnie glównie narciarze oraz malownicza Dolina Klostertal. Spejalnością kraju jest wyrób serów.

Regiony

 • Jezioro Bodeńskie – Alpenrhein – region leży na obszarze pomiędzy Jeziorem Bodeńskim (północ), Renem (zachód) oraz Alpami (południe i wschód).
 • Las Bregencki – jest to turystyczny rejon otaczający Bregencję. Charakterystyczne są tu wzgórza porośnięte lasami, małe wioski i rozległe pastwiska. Atrakcją turystyczna jest Wąwóz Rappenloch, przez który przepływa rzeka Dornbirner Ache.
 • Dolina Kleinwalsertal – to dolina o długości 15 km, leżąca pomiędzy niemieckim regionem Allgäu a Tyrolem. Wjazd do niej możliwy jest tylko od strony Niemiec, dlatego zwana jest „Najpiękniejszą ślepą uliczką Austrii”.
 • Region Bludenz – graniczy na zachodzie z Liechtensteinem, na północy z innymi powiatami landu, na wschodzie z Tyrolem, a na południu ze szwajcarską Gryzonią. Na jego terenie znajduje się Park Biosfery UNESCO, utworzony w 2000 roku, obejmujący Dolinę Walsertal.
 • Montafon – dolina, której nazwa oznacza „góra wielu źródeł”. Ma 39 km długości i obejmuje 11 miejscowości. Są tu piękne alpejskie szczyty i wiele możliwości aktywnego wypoczynku.
 • Arlberg: Lech i Zürs – to region graniczący z Tyrolem poprzez przełęcz Arlberg w Alpach Lechtalskich. Ma ona wysokość 1793 m n.p.m. Przełęcz ta łączy dolinę Klostertal i dolinę Innu. Przełęcz ma ogromne znacznie komunikacyjne - łączy Vorarlberg z resztą Austrii.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Bregencja, Feldkirch, Partenen, Lech am Arlberg, Dornbirn
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: charakterystyczna wieża św. Marcina, z 1599 r. z muzeum wojskowym, barokowo-rokokowe wnętrze kościóła św. Gallusa, Stary Ratusz z 1662 r., Dom Sztuki, zamek Schattenburg z XIII w., kościół św. Wawrzyńca, Muzeum górnictwa w Silbertal Muzeum techniki “Alte Sperrkammer Trominier” w Partenon, Muzeum Rolls-Royce’ów
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Dolina Kleinwalsertal, Montafon, Arlberg: Lech i Zürs

Geografia i przyroda

Najmniejszy (oprócz Wiednia) i najbardziej na zachód wysunięty kraj związkowy Austrii rozciąga się od Jeziora Bodeńskiego na północy po masyw Silvretty na południu. Woda, góry – zarówno niewysokie pagórki przecięte doliną Renu, jak i pokryte lodowcami alpejskie trzytysięczniki, tworzą ciekawą mozaikę krajobrazową. Napływające doliną Renu ciepłe powietrze kontynentalne sprawia, że klimat Vorarlberg jest łagodny i słoneczny. Najwyższy szczyt to Pin Buin (3312 m n.p.m.), a największe jezioro to Bodeńskie. Stolicą regionu jest Bregencja.

Historia

Geneza odmienności Vorarlbergu od innych krajów związkowych Austrii sięga II w., kiedy plemiona germańskie zaczęły najeżdżać na Raetię, jak nazywano tę prowincję w czasach rzymskich. Po ok. 200 latach Germanie zmusili Rzymian do wycofania się za Alpy. Vorarlberg zajęły plemiona Lemańskie. W efekcie, w Vorarlbergu ukształtował się dialekt, należący do rodziny dialektów Lemańskich, a nie jak w Tyrolu czy nawet we wschodnich landach, do bawarsko – austriackich. W XV w. utrwaliła się nazwa Vorarlberg , wcześniej używano raczej formy, która przetrwała w tradycji ludowej i w krajowym hymnie – Ländle.

Sport i rekreacja

 • Drogi panoramiczne: Silvretta Hochalpenstraße – uważana za jedną z najpiękniejszych dróg wysokogórskich; Flexenstraße – prowadzi z St. Christoph am Arlberg do Zűrs i Lech; Käsestraße – łączy poszczególne miejscowości Bregenzerwaldu.
 • Leśna kolej wąskotorowa kursuje w Bergenzerwaldzie, na odcinku 35 km ze Schwarzenbergu przez Bersbesuch do Bezau.
 • W Brandnertal wytyczono wiele szlaków pieszych prowadzących wzdłuż szemrzących strumieni, do źródeł i wodospadów.
 • Jezioro Bodeńskie umożliwia uprawianie sportów wodnych.
 • Bardzo ciekawym miejscem jest “Aktivpark Montafon” w Schruns/Tschagguns, który oferuje atrakcje wodne: otwarte baseny z wieżami do skoków, falami, 70-metrową zjeżdżalnią, baseniki dla dzieci, łódki… Na terenie parku jest także: boisko do siatkówki plażowej, piaskownica i miejsce do opalania się.
 • W regionie Montafon liczne atrakcje czekają na wędkarzy, którzy znajdą zajęcia nad jeziorami zaporowymi Vermunt, Silvretta, Kops i Lünersee zakupując kartę wstępu.
 • Alpy Wapienne, których kulminacją są strzeliste turnie, rzucają czar na wspinaczy (masyw Rote Wand).
 • Ośrodki narciarskie to: Lech, Kleinwalsertal, Montafon, St. Anton.
 • W Bregencji odbywają się liczne imprezy, np. „Bregencka Wiosna” - międzynarodowy festiwal tańca, czy operowo-teatralny „Festiwal Bregencki”.
 • Polecane są również takie atrakcje jak: wjazd kolejką linową na górę Pfänder (1064 m.n.p.m) skąd rozciąga się wspaniała panorama od gór szwajcarskich po Tyrol, rejsy po jeziorze - np. rejsy na wyspę kwiatów - Mainau, czy do średniowiecznego miasta Lindau położonego na wyspie.
 • W miejscowości Suchard mieści się fabryka czekolady, przy której znajduje się sklep. Organizowany jest festiwal czekolady Milka - polecamy zwłaszcza dzieciom. Dorośli mogą spróbować innego regionalnego wyrobu - piwa Fohrenburger.

Informacje praktyczne

 • Waluta – €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.


Vorarlberg, Austria - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  12°C
  opady:
  0.4 mm
  zachmurzenie:
  25%
  wilgotność:
  47%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1014hPa
  wiatr:
  200°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:24
  zach. słońca:
  20:17
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.2°C max.14°C
  opady:
  1.1 mm
  wiatr:
  202°   6 km/h
  wsch. słońca:
  06:22
  zach. słońca:
  20:18
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.3°C max.9°C
  opady:
  3.3 mm
  wiatr:
  183°   12 km/h
  wsch. słońca:
  06:20
  zach. słońca:
  20:20
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  209°   10 km/h
  wsch. słońca:
  06:19
  zach. słońca:
  20:21
 • Częściowe zachmurzenie
  min.1°C max.15°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  222°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:17
  zach. słońca:
  20:22

Vorarlberg - klimat w Austria