Ziemia Salzburska - wakacje już od 805 zł

Na wakacje: Ziemia Salzburska, Austria

Przewodnik turystyczny: Austria/ Ziemia Salzburska

Częściowe zachmurzenie
11°C
Opady:
0.1 mm
Zachmurzenie:
75%
Ciśnienie:
1016 hPa
Wiatr:
0 km/h217°
Jest jednym z austriackich landów. Leży pomiędzy Górną Austrią, Styrią, Karyntią i Wschodnim Tyrolem. Jego nazwa pochodzi od pokładów soli znajdujących się na tym terenie. Stolicą jest Salzburg, nazywany też miastem Mozarta. Krajobraz Ziemi Salzburskiej to przede wszystkim góry - Alp Wschodnie oraz część Wysokich i Niskich Taurów a w nich wiele jaskiń, np. Jaskinia Eisriesenwelt (Jaskinia lodowych olbrzymów). Jedną z wielu atrakcji Ziemi Salzburskiej jest Park Narodowy Wysokie Taury, w którym na obszarze 1187 km2 chroni się bogatą alpejską florę i faunę oraz piękno gór, lasów i hal. Pośród nich zaś wodospady (np. Krimmler Wasserfälle), strumienie i wąwozy. Ziemia Salzburska to wymarzony teren na piesze i rowerowe wycieczki. Rowerzyści o każdym stopniu zaawansowania znajda tu wiele kilometrów tras. Przykładowo: szlak śladami Mozarta o długości 450 km czy Tauernradweg zaczynający się przy wodospadach Krimmler Wasserfälle i ciągnący się 280 km do Zell am See. Kraj Salzburski to także fantastyczne górskie jeziora, nadające się zarówno do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Są to np. Obertrumer See, Mattsee, Wallersee a także Fuschlsee i Wolfgansee w Alpach Wapiennych. Zimą turyści ściągają głównie do rejonu Europa Sportregion (gdzie znajduje się całoroczny teren narciarski na lodowcu Kitzsteinhorn) oraz innych ośrodki narciarskich, których w tym landzie także nie brakuje.

Regiony

 • Alpenvorland – Salzburg – to region stolicy landu, Salzburga. Najciekawsze atrakcje czekają na turystów w samym Salzburgu. To piękne miasto może pochwalić się wspaniałymi zabytkami z każdej epoki.
 • Tennengau – Lammertal – region ten leży w pobliżu Salzburga i obejmuje dolinę Lammertal oraz inne mnijesze miejscowości.
 • Pongau - Sportwelt Amade – to niewielki obszar leżący na południe od Salzburga, będący dobrą bazą wypadową na tereny narciarskie Ziemi Salzburskiej a także do stolicy landu.
 • Gasteinertal i Grossarltal – to alpejskie doliny znajdujące się na terenie ziemi salzburskiej, a dokładnie jej południowej części. To znakomite tereny turystyczne zarówno zimą jak i latem. Przygotowano 200 km tras o różnej trudności i 48 wyciągów. Znajdują się tu szkółki narciarskie i snowboardowe. Również miłośnicy biegów narciarskich i wędrówek zimowych nie będą się nudzić. Są tu także lodowiska i tory saneczkowe.
 • Pinzgau – Saalbach – to obszar położony w przepięknych, słonecznych dolinach pośród gór. Obejmuje takie miejsca jak Saalbach i Hinterglemm (dwie znane, bliźniacze narciarskie wioski) czy Saafelden i Leogang.
 • Hochkönig Zimowe Królestwo – stanowi ośrodek narciarski należący do obszaru Amade, największego w Austrii regionu narciarskiego. Znajduje się tu 39 wyciągów i 150 km tras.
 • Pinzgau - Wysokie Taury – to bardzo ciekawy region turystyczny obejmujący między innymi fragment Parku Narodowego Wysokie Taury oraz rejon Wildkogel (z takimi miejscowościami jak Neukirchen, Bramberg czy Hollersbach), gdzie leży drugi co do wysokości szczyt Alp austriackich Großvenediger.
 • Europa Sportregion – Rauris – to wymarzone miejsce na zimowe wakacje na nartach. Ponad 130 km wyśmienicie przygotowanych tras i ponad 55 urządzeń wyciągowych w okolicy, a także jeden karnet, obowiązujący na całym obszarze.
 • Lungau – Obertauern – leży na samym południu Ziemi Salzburskiej i stanowi świetny rejon wypoczynkowy dla rowerzystów i narciarzy.

Ośrodki i atrakcje

 • Najważniejsze miasta: Salzburg, Köstendorf, Hallein, Scheffau, Werfen, Bischofshofen, Bad Gastein, Böckstein, Bad Hofgastein, Lofer, Rauris
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: dom Mozarta, twierdza Hohensalzburg, zamek Hellbrunn otoczony przez wspaniały park z fontannami i „mechanicznym teatrem” napędzanym przez wodę, Bagniska Wenger nad Wallersee, Muzeum Celtyckie, browar Kaltenhausen, wąwóz Lammerklamm, jaskinia Eisriesenwelt, twierdza Hohenwerfen, skocznia im. Paula Ausserleitnera, baseny termalne lub ogrzewane lub centra Wellness, Par Narodowy Wysokie Taury, Dni Literatury w Rauris, Lodowiec Kitzsteinhorn, zamek Burg Mauterndorf z XIII w.
 • Najpopularniejsze regiony turystyczne: Pinzgau – Saalbach, Europa Sportregion – Rauris, Pongau - Sportwelt Amade

Geografia i przyroda

Ziemia Salzburska to region położony przy granicy Niemiec. Graniczy z Górną Austrią, Styrią, Karyntią, Tyrolem Wschodnim oraz Tyrolem. Stolicą jest Salzburg, figurujący na Liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Malownicze położenie i bogactwo zabytków sprawiają, że wielu uważa Salzburg za najpiękniejszy region Austrii. Krajobraz Ziemi Salzburskiej to przede wszystkim góry - Alpy Wschodnie oraz część Wysokich i Niskich Taurów, a w nich wiele jaskiń, np. Jaskinia Eisriesenwelt (Jaskinia lodowych olbrzymów). Najwyższy szczyt regionu to Großvenediger (3674 m n.p.m.). Jedną z wielu atrakcji Ziemi Salzburskiej jest Park Narodowy Wysokie Taury, w którym na obszarze 1187 km2 chroni się bogatą alpejską florę i faunę oraz piękno gór, lasów i hal. Pośród nich zaś wodospady (np. Krimmler Wasserfälle), strumienie i wąwozy.

Historia

Dzieje Kraju Salzburskiego wiążą się przede wszystkim z obejmującym Salzburg i jego otoczenie państwem kościelnym, zarządzanym przez arcybiskupów od końca VIII w. po czasy napoleońskie. Częścią monarchii habsburskiej obszar ten stał się dopiero po kongresie wiedeńskim, w 1816 r.
Z miastem związana jest postać Wolfganga Amadeusza Mozarta, który urodził się w nim. Na cześć wielkiego mistrza słynne dziś salzburskie kolegium muzyczne nosi nazwę Mozartem.

Sport i rekreacja

 • Drogi panoramiczne: trasa Großglockner Hochalpenstraße – najsłynniejsza droga panoramiczna Austrii wiodąca przez Wysokie Taury, trasa Gerlos Alpenstraße – widok na wodospady Krimml, trasa Salzburger Dolomitenstraße biegnie między pasmami Tennegebirge i Dachsteinem, których skalne turnie przypominają Dolomity, trasa Ősterreichische Romantikstraße.
 • Narciarskie tereny landu to: Kaprun, Zell am See, Cyrk Narciarski Saalbach – Hinterglemm – Leogang, Obertauren.
 • Od wiosny do jesieni narciarskie kolejki i wyciągi krzesełkowe służą piechurom i rowerzystom (7 tys. kilometrów szlaków pieszych, 2 tys. kilometrów szlaków rowerowych)
 • Ciekawą trasą, z punktu widzenia jest Droga Złota w Gasteinternal, łącząca dawne miejsca wydobycia złota i srebra.
 • Fantastyczne górskie jeziora, nadające się zarówno do kąpieli i uprawiania sportów wodnych. Są to np. Obertrumer See, Mattsee, Wallersee a także Fuschlsee i Wolfgansee w Alpach Wapiennych.
 • Na rzekach Saalach i Lammer organizowany jest rafting. W ich otoczeniu uprawia się paralotniarstwo i inne sporty ekstremalne.
 • Jaskinie Lamprechtshöhle w Salzburskich Alpach Wapiennych położone w St. Martin bei Lofer (można zwiedzać cały rok).
 • Wodospady Krimml należą do najwyższych na świecie, trzy kaskady mają łącznie 380 m wysokości, do wodospadów prowadzi 4 – kilometrowa ścieżka spacerowa.
 • System lodowych jaskiń, dziś zbadane są 42 km korytarzy i komór w których temperatura nigdy nie podnosi się powyżej zera, dojazd busami ze stacji kolejowej w Werben oraz kolejką.
 • Zabiegi wellness – najlepszym zapleczem dysponują miejscowości w dolinie Gastein. W Bad Gastein działają całoroczne baseny na świeżym powietrzu. W Bad Hofgastein znajduje się drugi nowoczesny Aquapark – Alpentherme Gastein. Radonowe inhalacje w Böckstein, sztolnie dawnej kopalni kruszców.
 • Dla melomanów Salzburg jest celem obowiązkowym. Zwłaszcza w lipcu i sierpniu, gdy trwa Festiwal Salzburski. Koncerty odbywają się przez cały rok, m.in. w fortecy Hohensalzburg.
 • Od końca sierpnia do końca października odbywają się festyny pod hasłem „Chłopska Jesień”, dożynki każdego tygodnia przenoszą się do kolejnych miejscowości.
 • Twierdza Hohenwerfen – w niej znajduje się muzeum sokolnictwa i można zobaczyć pokaz tresury ptaków łowczych a także hala Dielalm - cel wycieczek rodzinnych, prócz pięknego widoku jest tu bowiem duży plac zabaw i zoo, w którym dzieci mogą głaskać zwierzęta.

Informacje praktyczne

 • Waluta – €
 • Wizy – nie obowiązują polskich turystów, należy mieć przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.

Ziemia Salzburska, Austria - prognoza pogody

 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  13°C
  opady:
  2.3 mm
  zachmurzenie:
  75%
  wilgotność:
  71%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1016hPa
  wiatr:
  191°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:10
  zach. słońca:
  20:04
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.0°C max.15°C
  opady:
  5.0 mm
  wiatr:
  251°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:08
  zach. słońca:
  20:06
 • Umiarkowane opady deszczu
  min.2°C max.9°C
  opady:
  10.5 mm
  wiatr:
  255°   9 km/h
  wsch. słońca:
  06:07
  zach. słońca:
  20:07
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-1°C max.11°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  223°   11 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  20:08
 • Częściowe zachmurzenie
  min.-2°C max.13°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  234°   14 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  20:10

Ziemia Salzburska - klimat w Austria